Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Żardenikach

Koło teatralne

KOŁO TEATRALNE

W bieżącym roku szkolnym działania członków koła i ich opiekunów będą skupione przede wszystkim na dwóch obszarach:

  • kształcenie warsztatowe (część zajęć będzie prowadzona w oparciu o ćwiczenia polecane przez Stowarzyszenie Pedagogów Teatru) – wykorzystanie teatralnych metod nie tylko do tworzenia spektakli, ale przede wszystkim do możliwości szerszego poznania otaczającego świat i siebie nawzajem;
  • udział młodzieży w przeglądach i konkursach oraz wyjazdach umożliwiających poznanie teatru i pracy aktora od kulis.

Prowadzący:
– zajęcia warsztatowe: Ewelina Cichowska, Tomasz Kurek;
– organizacja prób teatralnych, przygotowywanie kostiumów i dekoracji: Bożena Zięba, Teresa Wójciak.

 

 

Wyróżnienie na V Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Kętrzynie

9 kwietnia grupa teatralna brała udział w V Przegladzie Teatrów Amatorskich w Kętrzynie zorganizowanym przez tamtejszy Specjany Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Zespołów biorących udział w przegladzie było aż trzynaście. Prezentowany przez naszą grupę spektakl „Wędrówka boga Re” zdobył wyróżnienie.

 

LEKCJA TEATRALNA W TEATRZE IM. STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE

Członkowie koła teatralnego wraz z opiekunami mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca w teatrze od kulis. Przewodnikiem po scenach i pracowniach Teatru im. Stefana Jaracza był pan Jacek Antuszewicz. Mieliśmy okazję zobaczyć wszystkie sceny Teatru (jest ich aż cztery: Scena Duża, Scena Margines, Scena Kameralna, Scena u Sewruka). Pan Jacek z pasją opowiadał o początkach teatru w Olsztynie oraz o Stefanie Jaraczu.

Zwiedziliśmy pracownię techniczną, gdzie powstają elementy dekoracji, pracownię krawiecką, gdzie powstają kostiumy oraz garderobę, gdzie aktorzy przygotowuja się przed wyjściem na scenę. Jako ciekawostkę Pan Jacek przytoczył kilka przesądów teatralnych np.:

– gdy scenariusz sztuki upadnie na podłogę, trzeba go koniecznie przydeptać;

– trumna na scenie może wróżyć śmierć aktora;

– w teatrze nie wolno gwizdać, bo sztuka teatralna zostanie wygwizdana;

– aktor nie powinien wchodzić na scenę w prywatnych butach i nakryciu głowy;

– nie wolno klaskać na próbie generalnej.

Podczas spotkania rozmawialiśmy także o tym w jaki sposób można zostać aktorem i kto uczestniczy w procesie powstawania spektaklu.

To był bardzo pouczajace spotkanie.

UDZIAŁ W XI PRZEGLĄDZIE TEATRÓW DZIECIĘCYCH

23 października wyruszyliśmy aż do Iławy, aby wziąć udział w XI Przeglądzie Teatrów Dziecięcych „Kurtyna w Górę”. Byliśmy jedną spośród dziewięciu występujacych tego dnia grup teatralnych ze szkół podstawowych i ośrodków szkolno-wychowawczych. I chociaż przegląd nie miał formy konkursu, to nasze przedstawienie „Kopciuszek” spotkało się z dużym uznaniem! Gorące brawa były najlepszą nagrodą!

W roku szkolnym 2012/2013 odbyły się następujące przedstawienia:
„Piraci” „Jasełka” „Marzanna” oraz „Kopciuszek”