Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Żardenikach

Warcaby

Po okresie treningów  nastąpił okres „meczowy”. Celem jego było wyłonienie kadry Ośrodka oraz zdobywcy tytułu Mistrza Ośrodka. Po rozegraniu ponad osiemdziesięciu meczów (zgłosiło się aż 15 zawodników) okazało się , że tytuł Mistrza wywalczył Patryk, na 14 partii wygrał 13 i jedną zremisował. Drugie miejsce i zaszczytny tytuł Wicemistrza zdobył Daniel a na najniższym stopniu podium zameldowała się pierwsza zawodniczka czyli Marta. Oprócz tej trójki do kadry szkolnej zakwalifikowali się jeszcze : Arek, Beata i Łukasz, czyli zawodnicy którzy zajęli miejsca IV, V i VI . Kolejne miejsca „wygrali” : Monika, Kasia B. Sylwia, Tomek, Szymon, Michał, Kasia W.  Rafał i Adam. Gratulacje i dla zwycięzców i dla pozostałych grających.

10 czerwca, we wtorek, w ramach Tygodnia Sportu w SOSW Żardeniki odbył się mecz towarzyski w grze w warcaby tradycyjne pomiędzy reprezentacją  SP Franknowo i SOSW  Żardeniki. Był to mecz rewanżowy. Spotkanie było niezwykle zacięte i stało na naprawdę bardzo dobrym poziomie, obfitowało w wiele efektownych zagrań, po których ręce składały się do oklasków. W drużynie gości brylowała Paulina – czołowa zawodniczka Polski w swojej kategorii wiekowej i udowodniła, że nie jest to przypadek – wygrała wszystkie pojedynki. Gospodarze mieli Patryka, który przegrał tylko z Pauliną. Mecz zakończył się wynikiem 17 : 15 dla drużyny SP Franknowo, ale brawa należą się obu drużynom. Ośrodek reprezentowali jeszcze : Daniel, Marta i Łukasz. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z tego pojedynku.

We wtorek 13 maja udaliśmy się na kolejny mecz, tym razem do Szkoły Podstawowej we Franknowie. Szkoła ta ma bogate tradycje warcabowe, warto tu nadmienić, że wywodzą się z niej medaliści Mistrzostw Polski a także reprezentanci Polski . Drużyny w składzie: I – Patryk, Łukasz i Marta; II – Sylwia, Kasia i Beata wyruszyły na mecz skoncentrowane i bojowo nastawione. I rzeczywiście, partie były długie, zawodnicy zastanawiali się nad każdym ruchem i z tego powodu drugie mecze skończyły się po dwóch, a nie trzech rundach, po prostu zabrakło czasu. Przegraliśmy trzy mecze a jeden wygraliśmy. Było coś dla ducha ( warcaby ), coś dla ciała ( słodycze i napoje ) a także dla ducha i ciała czyli drobne nagrody. Najlepszym naszym zawodnikiem okazał się Łukasz.  Poniżej prezentujemy zdjęcia z tego meczu.

W dniu 2 kwietnia rozegraliśmy wyjazdowe mecze towarzyskie z reprezentacją Szkoły Podstawowej z Radostowa. Sześcioosobowa kadra czyli Żardeniki I (Patryk, Daniel i Marta) oraz  Żardeniki II (Arek, Monika i Łukasz) zagrała z drużynami Radostowo I i Radostowo II.
ŻARDENIKI  I   –  RADOSTOWO  I     9:9
ŻARDENIKI II  –  RADOSTOWO II      7:11
ŻARDENIKI  I   –  RADOSTOWO  II     5:1
ZARDENIKI  II  –  RADOSTOWO   I      2:4
Najwięcej punktów zdobył Łukasz – 7 , o jeden mniej zdobyli : Marta i Patryk. Czekamy na rewanż! Poniżej prezentujemy zdjęcia z tego spotkania.

Rozpoczęliśmy kolejny już rok , jak zwykle wytężonej pracy treningowo – meczowej w warcabach tradycyjnych. Na pierwszych zajęciach obecność była nieco mniejsza niż zwykle, ale to z powodu pierwszych przeziębień tego roku szkolnego. Nie mniej jednak zapał jest jak zwykle wysoki, determinacja olbrzymia i nieustanny głód sukcesów. I tak będziemy trzymać, do radosnego miejmy nadzieję podsumowania, w czerwcu 2014 roku.

Prowadzący : Czesław Lasiuk

ROK SZKOLNY 2012/2013

Uff !! Skończyliśmy maraton partii warcabowych i choć było ich mniej niż zakładaliśmy bo  „tylko”  78 ( niestety Monika I Łukasz z różnych przyczyn nie zagrali w eliminacjach ) to trochę to trwało. Ale zdążyliśmy przed Mistrzostwami Województwa. Do reprezentacji zakwalifikowali się w kolejności zwycięstw: Łukasz, Kasia, Sylwia, Patryk, Beata i Marta. Rezerwowymi zostali Przemek i Tomek. Kolejne miejsca zajęli : Dominik, Szymon, Rafał, Adam i Kasia. Przed nami zawody w Miłakowie.
06.12.2012  MISTRZOSTWA  WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO – MAZURSKIEGO W WARCABACH 64 POLOWYCH   Miłakowo.

Nie jechaliśmy na te zawody w roli faworytów. Zgłosiliśmy dwie drużyny. W pierwszej zagrali : Łukasz, Kasia i Patryk, w drugiej : Sylwia, Marta i Beata. Oprócz naszych drużyn były też dwie ekipy z Miłakowa, dwie ekipy z Braniewa i Szymanowo ( po raz pierwszy ). Jeśli chodzi o pierwszą drużynę to niestety słabszy dzień miała Kasia i Patryk i  to zadecydowało o 6 miejscu ekipy.  W drugiej znakomite zawody rozgrywała Sylwia, która na 6 partii wygrała 4. Świetny wynik !! Ale bez wsparcia koleżanek drużyna zakończyła zawody na 7 miejscu. Na refleksje i podsumowanie przyjdzie jeszcze czas ale , co widać na zdjęciach, uśmiech królował na twarzach naszych reprezentantów i tak   trzymać !!  Myślę, że z takim samym uśmiechem przystąpimy do dalszej pracy o czym przekonany jest  prowadzący warcaby Czesław Lasiuk.

Tegoroczne zajęcia w ramach Koła Warcabowego rozpoczęliśmy od mocnego uderzenia. Trenujemy ostro grając partie za partią – mamy ich bowiem do rozegrania aż 105! Do tej pory rozegraliśmy już 48 . A wszystko to w celu wyłonienia reprezentacji Ośrodka na Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego w warcabach 64-polowych. Zawody odbędą się tradycyjnie w Miłakowie i tradycyjnie też wystawimy do nich dwie reprezentacje. Kto w nich zagra – okaże się po rozegraniu ostatniej – 105 partii. Kandydatów jest wielu ale wszystkim życzymy sukcesu !

Czesław  Lasiuk

ROK SZKOLNY 2011/2012

Doczekaliśmy się w końcu małego „święta”  warcabowego czyli Mistrzostw Szkoły. Ostatnio, z wielu różnych przyczyn, nasilenie treningowe zmalało, ale była to cisza przed burzą. 25 kwietnia rozegraliśmy turniej o tytuły Mistrzów Szkoły w grze w Warcaby. Tradycyjne w kategorii chłopców i dziewcząt. W zawodach wzięło udział 6 dziewcząt i 8 chłopców. Graliśmy systemem  „każdy z każdym”.

Tym razem dużym zaskoczeniem była gra dziewcząt: rozważna, długie namysły, olbrzymia koncentracja i niesamowita wola zwycięstwa. Wystarczy powiedzieć, że chłopcy już skończyli swoje rozgrywki (a przecież było ich o dwóch więcej), a dziewczęta miały przed sobą jeszcze jedną rundę. No i były małe niespodzianki, i to w obydwu kategoriach.  Jedno było tylko wspólne: radość zwycięzców.
W kategorii dziewcząt zwyciężyła Kasia – 9 punktów ( jeden remis), przed Beatą – 7 pkt. i Martą – 6 punktów. Dalsze miejsca zajęły : Sylwia – 6 pkt, Monika – 2 pkt.  i Kasia – 0 pkt.
Wśród chłopców zwyciężył Patryk – 14 pkt. (wszystkie partie wygrane), przed  Tomkiem – 12 pkt. i Łukaszem – 10. Dalsze miejsca zajęli: Przemek – 8pkt., Dominik – 6 pkt., Łukasz – 4 pkt. , Rafał – 2 pkt. i Adam – 0pkt.

Poniższe zdjęcia tylko w małej części oddają atmosferę tych Mistrzostw.

W związku z dużym zainteresowaniem wśród wychowanków Ośrodka grą w warcaby w tym roku szkolnym powstało Koło Warcabowe.

Gra  w  warcaby tradycyjne (64 polowe) wydaje się prostą i nieskomplikowaną rozrywką. Ale to tylko pozory. Każda rozegrana partia wymaga bowiem dużej dawki koncentracji, skupienia i spokoju, budowania wyobraźni przestrzennej, znajomości wielu rozwiązań taktycznych i pewności gry (jeden błąd to niemal zerowe szanse na wygraną). I tego właśnie uczy  się nasza młodzież podczas cotygodniowych treningów. Poza tym jest to znakomity sposób na miłe i zdrowe spędzanie wolnego czasu, budowanie przyjaznych relacji koleżeńskich i przede wszystkim rozwój osobistości grających.

Poniższe zdjęcia pochodzą z Turnieju eliminacyjnego do szkolnej kadry, która 15 listopada wyjedzie na zawody do Miłakowa (trzech chłopców i trzy dziewczynki). Wśród chłopców triumfował Patryk przed Łukaszem i Szymon. Rezerwowym został Przemek. Wśród dziewcząt wygrała Kasia przed Moniką i Sylwią. Rezerwową została  Marta.

Prowadzący zajęcia: Czesław Lasiuk