Warcaby

Po okresie treningów  nastąpił okres „meczowy”. Celem jego było wyłonienie kadry Ośrodka oraz zdobywcy tytułu Mistrza Ośrodka. Po rozegraniu ponad osiemdziesięciu meczów (zgłosiło się aż 15 zawodników) okazało się , że tytuł Mistrza wywalczył Patryk, na 14 partii wygrał 13 i jedną zremisował. Drugie miejsce i zaszczytny tytuł Wicemistrza zdobył Daniel a na najniższym stopniu podium zameldowała się pierwsza zawodniczka czyli Marta. Oprócz tej trójki do kadry szkolnej zakwalifikowali się jeszcze : Arek, Beata i Łukasz, czyli zawodnicy którzy zajęli miejsca IV, V i VI . Kolejne miejsca „wygrali” : Monika, Kasia B. Sylwia, Tomek, Szymon, Michał, Kasia W.  Rafał i Adam. Gratulacje i dla zwycięzców i dla pozostałych grających.

10 czerwca, we wtorek, w ramach Tygodnia Sportu w SOSW Żardeniki odbył się mecz towarzyski w grze w warcaby tradycyjne pomiędzy reprezentacją  SP Franknowo i SOSW  Żardeniki. Był to mecz rewanżowy. Spotkanie było niezwykle zacięte i stało na naprawdę bardzo dobrym poziomie, obfitowało w wiele efektownych zagrań, po których ręce składały się do oklasków. W drużynie gości brylowała Paulina – czołowa zawodniczka Polski w swojej kategorii wiekowej i udowodniła, że nie jest to przypadek – wygrała wszystkie pojedynki. Gospodarze mieli Patryka, który przegrał tylko z Pauliną. Mecz zakończył się wynikiem 17 : 15 dla drużyny SP Franknowo, ale brawa należą się obu drużynom. Ośrodek reprezentowali jeszcze : Daniel, Marta i Łukasz. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z tego pojedynku.

We wtorek 13 maja udaliśmy się na kolejny mecz, tym razem do Szkoły Podstawowej we Franknowie. Szkoła ta ma bogate tradycje warcabowe, warto tu nadmienić, że wywodzą się z niej medaliści Mistrzostw Polski a także reprezentanci Polski . Drużyny w składzie: I – Patryk, Łukasz i Marta; II – Sylwia, Kasia i Beata wyruszyły na mecz skoncentrowane i bojowo nastawione. I rzeczywiście, partie były długie, zawodnicy zastanawiali się nad każdym ruchem i z tego powodu drugie mecze skończyły się po dwóch, a nie trzech rundach, po prostu zabrakło czasu. Przegraliśmy trzy mecze a jeden wygraliśmy. Było coś dla ducha ( warcaby ), coś dla ciała ( słodycze i napoje ) a także dla ducha i ciała czyli drobne nagrody. Najlepszym naszym zawodnikiem okazał się Łukasz.  Poniżej prezentujemy zdjęcia z tego meczu.

W dniu 2 kwietnia rozegraliśmy wyjazdowe mecze towarzyskie z reprezentacją Szkoły Podstawowej z Radostowa. Sześcioosobowa kadra czyli Żardeniki I (Patryk, Daniel i Marta) oraz  Żardeniki II (Arek, Monika i Łukasz) zagrała z drużynami Radostowo I i Radostowo II.
ŻARDENIKI  I   –  RADOSTOWO  I     9:9
ŻARDENIKI II  –  RADOSTOWO II      7:11
ŻARDENIKI  I   –  RADOSTOWO  II     5:1
ZARDENIKI  II  –  RADOSTOWO   I      2:4
Najwięcej punktów zdobył Łukasz – 7 , o jeden mniej zdobyli : Marta i Patryk. Czekamy na rewanż! Poniżej prezentujemy zdjęcia z tego spotkania.

Rozpoczęliśmy kolejny już rok , jak zwykle wytężonej pracy treningowo – meczowej w warcabach tradycyjnych. Na pierwszych zajęciach obecność była nieco mniejsza niż zwykle, ale to z powodu pierwszych przeziębień tego roku szkolnego. Nie mniej jednak zapał jest jak zwykle wysoki, determinacja olbrzymia i nieustanny głód sukcesów. I tak będziemy trzymać, do radosnego miejmy nadzieję podsumowania, w czerwcu 2014 roku.

Prowadzący : Czesław Lasiuk

ROK SZKOLNY 2012/2013

Uff !! Skończyliśmy maraton partii warcabowych i choć było ich mniej niż zakładaliśmy bo  „tylko”  78 ( niestety Monika I Łukasz z różnych przyczyn nie zagrali w eliminacjach ) to trochę to trwało. Ale zdążyliśmy przed Mistrzostwami Województwa. Do reprezentacji zakwalifikowali się w kolejności zwycięstw: Łukasz, Kasia, Sylwia, Patryk, Beata i Marta. Rezerwowymi zostali Przemek i Tomek. Kolejne miejsca zajęli : Dominik, Szymon, Rafał, Adam i Kasia. Przed nami zawody w Miłakowie.
06.12.2012  MISTRZOSTWA  WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO – MAZURSKIEGO W WARCABACH 64 POLOWYCH   Miłakowo.

Nie jechaliśmy na te zawody w roli faworytów. Zgłosiliśmy dwie drużyny. W pierwszej zagrali : Łukasz, Kasia i Patryk, w drugiej : Sylwia, Marta i Beata. Oprócz naszych drużyn były też dwie ekipy z Miłakowa, dwie ekipy z Braniewa i Szymanowo ( po raz pierwszy ). Jeśli chodzi o pierwszą drużynę to niestety słabszy dzień miała Kasia i Patryk i  to zadecydowało o 6 miejscu ekipy.  W drugiej znakomite zawody rozgrywała Sylwia, która na 6 partii wygrała 4. Świetny wynik !! Ale bez wsparcia koleżanek drużyna zakończyła zawody na 7 miejscu. Na refleksje i podsumowanie przyjdzie jeszcze czas ale , co widać na zdjęciach, uśmiech królował na twarzach naszych reprezentantów i tak   trzymać !!  Myślę, że z takim samym uśmiechem przystąpimy do dalszej pracy o czym przekonany jest  prowadzący warcaby Czesław Lasiuk.

Tegoroczne zajęcia w ramach Koła Warcabowego rozpoczęliśmy od mocnego uderzenia. Trenujemy ostro grając partie za partią – mamy ich bowiem do rozegrania aż 105! Do tej pory rozegraliśmy już 48 . A wszystko to w celu wyłonienia reprezentacji Ośrodka na Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego w warcabach 64-polowych. Zawody odbędą się tradycyjnie w Miłakowie i tradycyjnie też wystawimy do nich dwie reprezentacje. Kto w nich zagra – okaże się po rozegraniu ostatniej – 105 partii. Kandydatów jest wielu ale wszystkim życzymy sukcesu !

Czesław  Lasiuk

ROK SZKOLNY 2011/2012

Doczekaliśmy się w końcu małego „święta”  warcabowego czyli Mistrzostw Szkoły. Ostatnio, z wielu różnych przyczyn, nasilenie treningowe zmalało, ale była to cisza przed burzą. 25 kwietnia rozegraliśmy turniej o tytuły Mistrzów Szkoły w grze w Warcaby. Tradycyjne w kategorii chłopców i dziewcząt. W zawodach wzięło udział 6 dziewcząt i 8 chłopców. Graliśmy systemem  „każdy z każdym”.

Tym razem dużym zaskoczeniem była gra dziewcząt: rozważna, długie namysły, olbrzymia koncentracja i niesamowita wola zwycięstwa. Wystarczy powiedzieć, że chłopcy już skończyli swoje rozgrywki (a przecież było ich o dwóch więcej), a dziewczęta miały przed sobą jeszcze jedną rundę. No i były małe niespodzianki, i to w obydwu kategoriach.  Jedno było tylko wspólne: radość zwycięzców.
W kategorii dziewcząt zwyciężyła Kasia – 9 punktów ( jeden remis), przed Beatą – 7 pkt. i Martą – 6 punktów. Dalsze miejsca zajęły : Sylwia – 6 pkt, Monika – 2 pkt.  i Kasia – 0 pkt.
Wśród chłopców zwyciężył Patryk – 14 pkt. (wszystkie partie wygrane), przed  Tomkiem – 12 pkt. i Łukaszem – 10. Dalsze miejsca zajęli: Przemek – 8pkt., Dominik – 6 pkt., Łukasz – 4 pkt. , Rafał – 2 pkt. i Adam – 0pkt.

Poniższe zdjęcia tylko w małej części oddają atmosferę tych Mistrzostw.

W związku z dużym zainteresowaniem wśród wychowanków Ośrodka grą w warcaby w tym roku szkolnym powstało Koło Warcabowe.

Gra  w  warcaby tradycyjne (64 polowe) wydaje się prostą i nieskomplikowaną rozrywką. Ale to tylko pozory. Każda rozegrana partia wymaga bowiem dużej dawki koncentracji, skupienia i spokoju, budowania wyobraźni przestrzennej, znajomości wielu rozwiązań taktycznych i pewności gry (jeden błąd to niemal zerowe szanse na wygraną). I tego właśnie uczy  się nasza młodzież podczas cotygodniowych treningów. Poza tym jest to znakomity sposób na miłe i zdrowe spędzanie wolnego czasu, budowanie przyjaznych relacji koleżeńskich i przede wszystkim rozwój osobistości grających.

Poniższe zdjęcia pochodzą z Turnieju eliminacyjnego do szkolnej kadry, która 15 listopada wyjedzie na zawody do Miłakowa (trzech chłopców i trzy dziewczynki). Wśród chłopców triumfował Patryk przed Łukaszem i Szymon. Rezerwowym został Przemek. Wśród dziewcząt wygrała Kasia przed Moniką i Sylwią. Rezerwową została  Marta.

Prowadzący zajęcia: Czesław Lasiuk